Böcek İlaçlama Nedir, Nasıl Yapılmaktadır?

Böcek İlaçlama Nedir, Nasıl Yapılmaktadır?

Böcek İlaçlama Nedir?

Böcek İlaçlama NedirDiğer adıyla “haşere ilaçlama” nedir? Böcekleri temizleme, arındırma yöntemine verilen isime böcek ilaçlama denir. Sağlığımızı doğrudan etkileyen zararlı varlık olan haşereler yaşam alanlarımızdan temizlenmesi gerekir. Çünkü yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyen bu canlılar hayatımıza mal olacak hastalıkları yayabilir daha ileriye giderse ölümlere dahi yol açabilmektedir. Bu canlılardan kurtulmak için çeşitli ilaçlama yöntemleri bulunur. İlaçlama yöntemleri nelerdir?

Böcek İlaçlama Yöntemleri

Zirai faaliyet gösteren en çok uğraştığı haşereleri arındırmak için kulanılan yöntemin adı insektisit’dir. Uygulanan bu yöntemin çeşitleri vardır. Farklı şekillerde insektisit kullanılmaktadır. Her zehir (ilaçlama) böcekler (haşereler) için etkili olmayabilir. Bu ancak laboratuvar ortamında böcekler üzerinde yapılan deneyler üzerinden kesin çözümü bulunmaktadır.

Kokulu Uygulama

Parazitlerin sıkça bulunduğu bölgelerde yapılan bu çalışma sonucunda bulunan mekan bir kaç saat kapalı kalacak şekilde ayarlanır. Etrafta açık bulunan yiyecek ve içecekler kaldırılmalıdır.

Kokusuz İlaçlama

Sıvının sprey şeklinde püskürtmesi ile yapılan ilaçlama yöntemidir. Mekanı mutlaka terk etmelisiniz ve bulunduğunuz ortamın kapalı olmasına özen gösteriniz. İçecek ve yiyecekler ortalıkta bulunuyorsa bulunduğu yerden kaldırılmalı ve korumaya alınmalıdır. Etkili ilaçlama yöntemleri arasında kokusuz ilaçlama yöntemini görebilirsiniz.

Jel İlaçlama

Oluşturulan kimyasal ve ilaçlarla yerlere jeller sıkılır. Haşereler bu jele gelerek jeli yerler. Jeli yiyen haşereler belli bir süre sonra ölürler. Bu yöntem genelde gıda firmaları, fırınlar, market ve depolarda kullanılır.

Diğer Böcek İlaçlama Yöntemleri

Ulv Cihazı (Soğuk Sisleme) Yöntemi

Termal Flog Cihazı  (Sıcak Sisleme) Yöntemi

Böcek (haşere) ilaçlama nedir ve böcek ilaçlama yöntemleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Bu çalışmalarda genelde insan sağlığına dikkat edilmeli ve gıda maddeleri mutlaka saklanmalıdır. Ne kadar ilaç denilsede kullanılan maddeler zehirdir.

İlginizi Çekecek İlaçlama Hizmetleri

Hatay Böcek İlaçlama

Antakya Böcek İlaçlama

İskenderun Böcek İlaçlama

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir